HummusKiedy pojawiają się u mnie „egzotyczne” nazwy potraw? Kiedy Panna Malwinna proponuje wirtualne wspólne gotowanie! Tak, tak. To nasze kolejne wspólne gotowanie, ale pierwsze po mojej nieobecności. Niezmiernie się ucieszyłam, że akurat tematem jest hummus. Kiedyś myślałam, że to po prostu mdła papka ze zmielonej ciecierzycy, ale nie mogłam się bardziej pomylić! Hummus to cudowny dip, idealne smarowidło do chleba, nieziemski dodatek do chlebków z patelni. Kiedy zrobiłam go po aż pierwszy, najzwyczajniej w świecie nie doprawiłam go odpowiednio i była to mdła papka, ale ostatni eksperyment pokazał jak wiele straciłam, nie robiąc hummusu „nałogowo”. Dzisiejszy przepis jest prostu i klasyczny. Ugotowana cieciorka ( chyba że wolicie nazwę ciecierzyca, lub groszek włoski), oliwa z oliwek, czosnek i sezam.

W dzisiejszym gotowaniu biorą udział: MirabelkaPanna Malwinna , JustInka ( przecież nie pominę sama siebie 😉 i Bartoldzik .

Hummus4

Hummus

Składniki:

1.5 filiżanki ugotowanej ciecierzycy ( ok 240g)

3 łyżki oliwy z oliwek

3 łyżki ziaren sezamu

1- 2 ząbków czosnku ( zależy od rozmiaru)

sok z połówki cytryny

kilka kropli octu balsamicznego ( moja wariacja)

ok pół szklanki wody

sól

 

Hummus rozpoczęłam od podprażenia na patelni ziaren sezamu.robić to należy z ogromną atencją, bo chwila nieuwagi i sezam się spali. Mają się zezłocić, nie sczernieć! Kiedy są takie złote i rumiane, a nad patelnią unosi się ich cudowny aromat natychmiast przesypać do innego naczynia celem wystudzenia. Zimne ziarno zemleć na pył i dodać doń oliwę. Do powstałej emulsji dodać resztę składników ( ale bez wody, tę należy dozować powoli!). Miksować wszystko, na gładką „papkę”. Dodawać wody w miarę zapotrzebowania. Sami stwierdzicie jaką ma mieć konsystencję. Nie może być zbyt zbity, ale też nie róbmy z niego „ciasta naleśnikowego”. Musi mieć taką gładką konsystencję, dobrą smarowność i aksamitność. Szybko załapiecie jaki ma być.

Dosolić całość do smaku.

Proste? To następnym razem pokażę Wam jak wzbogaciłam mój prosty hummus 🙂

Smacznego!

Hummus3Hummus1

(Visited 877 times, 1 visits today)