pomidorowy

 

Wczoraj zapowiadałam wpisy z przepisami dla dzieci i nie tylko. Dziś rozpoczynam moim domowym klasykiem. Moje chłopaki uwielbiają pomidorówkę, ale nie tą standardową robioną na rosole i przecierze ze słoja, ale taką gęstą przecierową, pełną warzyw, smaków i zapachów. Nie wiem jak wasze dzieciaki, ale mój młodzian lubi jak jedzenie wygląda ładnie. Nie musi być to jednak za każdym razem forma kwiatków z parówek czy pociągów z kanapek. Moje dziecko lubi jak pomidorowa jest w jednej części talerza, a w drugiej ryż albo makaron ryżowy. Potem powoli z każdą łyżką wszystko delikatnie się miesza. W takiej zupie można przemycić całkiem sporą ilość warzyw, pomidory to tylko zmyłka, aby dziecko wiedziało jak zupę nazwać.  Taką zupę  – tylko z cukrem, a nie miodem podawałam mojemu dziecku w wieku 7 -8 miesięcy. Mój Młody była na modyfikowanym, a wiadomo, że dzieciakom na MM trochę wcześniej rozszerza się dietę. Jeżeli dodajecie miodu, to zupę taką można podać dzieciom powyżej 12 roku życia. Moja rada, jeżeli macie dać dziecku miód który może pochodzić z Chin ( na etykietach opisują go jako mieszanka miodów z UE i spoza UE) lepiej zastąpić go brązowym cukrem.

pomidorowy2

 

Zupa krem z pomidorów i włoszczyzny

Kuchnia z dzieckiem #2

dla dzieci od 7-8 miesiąca ( bez miodu)

Składniki

2 duże marchewki ( lub 3 mniejsze)

2 średnie korzenie pietruszki

kawałek selera ( wagowo odpowiadający pietruszce)

ok 0,5 l gęstego przecieru pomidorowego – soku domowego lub passaty

1  średni ziemniak

1 l wywaru z indyka

5-10 cm białej części pora

kilka listków bazylii

1/3 pęczka pietruszki

łyżka miodu/ brązowego cukru

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka domowej Vegety

2 łyżki masła

szczypta pieprzu

Wywar mięsny zawsze mam poporcjowany i zamrożony w pojemnikach 0,5 lub 1 l. To bardzo ułatwia życie, bo nie trzeba takich rosołków gotować za każdym razem na bieżąco.Jeżeli nie macie to do zrobienia wywaru mięsnego potrzeba oczywiście ok 0,5kg kawałek mięsa ( ja często używam teraz skrzydło, lub kawałek mięsa z udźca), 2 marchewki, 1 pietruszkę, seler, cebulę i przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarenkach i łyżeczkę soli – całość gotujemy, ok 3 godzin, jak każdy klasyczny rosół. Wszystkie warzywa myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. Pora szatkujemy bardzo drobno i wrzucamy na patelnię na rozpuszczoną 1 łyżkę masła. Kiedy się zeszkli dorzucamy po kolei resztę warzyw: marchew pietruszkę, seler. Ziemniaki na koniec i zalewamy wywarem mięsnym. Dodaję ok 0,5 l przegotowanej wody. Wszystko zagotowuję. Kiedy składniki będą już miękkie dolewam sok pomidorowy i ponownie doprowadzam do zagotowania. Ściągam z ognia, doprawiam, wrzucam pietruszkę z bazylia i całość blenduję, na sam konieć dodaję łyżkę masła i podaję. Zupa ma inny kolor niż klasyczna pomidorówka, nie jest zabielana, ani zatrzepywana mąką. Latem sugeruję użyć świeżych pomidorów jak w przepisie na pomidorową z tymiankiem i bazylią.

Taką zupkę może z powodzeniem jeść cała rodzina, a dodatek makaronu ryżowego kończy odwieczny konflikt co do pomidorówki makaron czy ryż.

Smacznego!

pomidorowy3