DSCF8838

Przy okazji świąt Wielkanocnych ( tak dobrze napisałam Wielkanocnych) dostałam od teścia książkę z przepisami na ciasta i desery z Lidla. Parę przepisów przetestowałam, ale efekty były różne. Postawiłam sobie jednak za punkt honoru, raz w tygodniu przygotowywać jakiś przepis z którejś z moich książek kucharskich.

Dziś przedstawiam Wam przepis na placek ze śliwkami z bezą. Przygotowałam to ciasto jakiś czas temu, ale mogę je polecić. Moja wersja nie wyszła tak atrakcyjnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę wygląd wypieku, ale akurat nie starałam się ślepo kopiować wersji z książki. Jedynie proporcje starałam się zachować książkowe, jednak co nieco zmieniłam. Polecam przygotowanie tego ciasta bo jest naprawdę smaczne i myślę, że sporo osób może przekonać do cynamonu. Naprawdę, osobiście długo nienawidziłam cynamonu, jednak dla mnie połączenie go z jabłkami jest straszne, a właśnie dodanie go do śliwek jest strzałem w dziesiątkę!

DSCF8843

Placek ze śliwkami z bezą

Ciasto

200 g masła, miękkiego (oraz niewielka ilość do posmarowania blachy)

100 g cukru( pół szklanki)

łyżka cukru waniliowego

6 żółtek jaj

420 g mąki (oraz niewielka ilość do oprószania blachy)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżka cynamonu

800 g śliwek (wypestkowanych podzielonych na połówki)

Beza

6 białek

200 g cukru

 

Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Cały czas miksując, dodajemy stopniowo żółtka. Na koniec przesiewamy mąkę i proszek do pieczenia i cynamon. Mieszamy dłonią i zagniatamy kruszonkę. Garść ciasta odkładamy na później (do dekoracji), resztę wysypujemy równomiernie na posmarowanej masłem i oprószonej mąką blaszce (34 x 42 cm ale moja miała ok 28×36 cm). Dociskamy dłonią. Na całej powierzchni ciasta układamy połówki śliwek, przecięciem do góry. Śliwki posypujemy cukrem waniliowym.

Białka ubijamy na sztywną pianę, cały czas miksując stopniowo dodajemy cukier. Pianę z białek przekładamy do rękawa cukierniczego i szprycujemy paski, tworząc bezową kratę na owocach.

Ciasto posypujemy odłożoną częścią kruszonki i pieczemy około 20 minut w temp. 180°C (termoobieg). Zmniejszamy temperaturę do 160°C (termoobieg) i pieczemy przez kolejne 35 minut.

Moją zmianą było słodsze ciasto i dodatek cynamonu do ciasta zamiast na śliwki.