pierogij2

Pierogi z jagodami to dla mnie symbol lata. Zdarza mi się je mrozić i jeść je poza sezonem, ale zwykle jest to jeszcze przed końcem wakacji. Jagody same w sobie nie są dla mnie jakimś nadzwyczajnym owocem, ot takie tak granatowe kuleczki, jednak w pierogach, naleśnikach czy letnich ciastach nabierają smaku, a daniu dodają charakteru. Moje dziecko mimo niechęci do jagód, w tej formie trochę ich zjadło, ale za każdym razem pytało, czy tu nie ma jagód 🙂 A od jedzenia pomagał mi w wyrabianiu ciasta i wycinaniu kółek szklanką. Tym sposobem praca szła bardzo szybko! Dzisiejsze pierogi razem ze mną przygotowała Panna Malwinna.

 

pierogij

 

Pierogi z jagodami

Kuchnia z dzieckiem #20

składniki na ok 25 – 30 pierogów ( zależy od ich wielkości)

2 szklanki mąki pszennej

łyżka masła

szczypta soli ( chyba że używacie solonego masła, to pomijamy)

niepełna szklanka gorącej wody

ok 2 szklanek umytych i przebranych jagód

dodatkowo

jogurt lub śmietana z cukrem lub miodem do podania

 

Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, łyżkę masła umieszczam w wydrążonym w mące dołku i powoli zalewam gorącą wodą. Najpierw dodaję pół szklanki i czekam minutę. Kiedy masło się rozpuści mieszam widelcem i powoli dolewam resztę wody. Wyrabiam ciasto kilka minut, do momentu aż stanie się gładkie, elastyczne i idealnie będzie się odklejać od brzegów miski. Przykrywam ciasto lnianą ściereczką i daję mu ok pół godziny odpocząć. W tym czasie myję i osuszam jagody, przygotowuję tacki na pierogi i odganiam Młodego od dalszego ugniatania ciasta. Po tym czasie ciasto dzielę na mniejsze części i wałkuję tak cienko, jak to tylko możliwe. Szklanką wykrawam kółka i do każdego nakładam po ok 1,5 łyżeczki jagód. Niestety więcej nie chciało wejść. Staram się mocno zlepić brzegi, aby nie rozeszły się w gotowaniu. W dużym garnku nastawiam wodę. Na wrzątek wrzucam pierogi partiami i po 2-3 minutach od ich wrzucenia wyciągam je na płaskie talerze łyżką cedzakową. Pierogi natychmiast od wrzucenia wypływają na powierzchnię, stąd ich króciutki czas gotowania. Podawać ze śmietaną lub jogurtem chyba, że lubicie z masłem i cukrem.

Uwaga!

Jeżeli planujecie zamrozić pierogi, to wersje z owocami warto ugotować, lub chociaż na minutę wrzucić do wrzątku. Dodatkowo przed zamrożenie warto je dobrze odcedzić i posmarować oliwą, lub gotować w wodzie z jej dodatkiem. Wszystkie te zabiegi spowodują, że pierogi nie popękają w czasie mrożenia. Mrozić na płasko, najlepiej na tackach lub talerzach. Ja je wykładam folią aluminiową i na drugi dzień przekładam zamrożone pierogi do woreczków.

Smacznego!

pierogij3