Temperatura prawdopodobnie uniemożliwia włączenie piekarnika, ale ja i tak musiałam to ciepło jakoś wykorzystać. W tak upalne dni, drożdże cudownie pracują! Postanowiłam więc upiec chleb! Taki, zwykły z mąki pszennej i razowej. Przyjemny w smaku i gęstym miąższu. Idealny na kanapki które potem zabierzemy na piknik za miasto!
Chleb pszenny razowy na drożdżach
Składniki
300 g mąki pszennej typ 750
200 g mąki pszennej razowej
3 łyżki siemienia lnianego mielonego
300 ml letniej wody
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
20 g drożdży
olej do posmarowania formy
Mąkę z solą i siemieniem lnianym połączyłam w dużej misie. Drożdże rozrobiłam z cukrem i wymieszałam z letnią wodą. Wlałam do mąki i wymieszałam. Możecie miksować mikserem ( końcówkami hakowymi), to ułatwi i przyspieszy proces połączenia. Ciasto przykryłam lnianą ściereczką i odstawiłam na 15 minut. Normalnie to zajmuje ok 30 minut, ale upały robią swoje i ciasto w tym czasie podwoiło swoją objętość. Po tym czasie foremkę posmarowałam olejem, włożyłam do środka ciasto i czekałam aż piekarnik nagrzeje się do 210°C. Piekłam przez 45 minut ( do suchego patyczka).
Jeżeli lubicie domowe wypieki, spróbujcie też tostowy chleb z dodatkiem mąki owsianej.
Smacznego!
12 Comments
Marta- Taste Eat
Własny chlebuś, pyszota!!! Upieczesz i dla mnie jeden:)?
JustInka
Upiekę 🙂 i podeślę pocztą!
ladylaura.
Tak ,tak ,mój patent na drożdżowe wypieki ,robić w upalne dni ,szybko i smacznie.Chlebek też można ,pyszny.
domowacukierniaewy.blox.pl
Dla domowego chleba mogę się poświecić i włączyć piekarnik 🙂
czarodziejka smaków
wygląda cudnie! bardzo lubię piec chleby i ta na zakwasie i te na drożdżach, jeśli mogę zapisuję przepis do wypróbowania 🙂
Magda C.
Wygląda genialnie! Ależ zjadłabym kromkę 🙂
Angie
Domowy chleb to coś cudownego, dobrze, że je pieczesz; ))
Natalia - Poezja Smaku
Idealnie wygląda 🙂
Ervisha
Uwielbiam domowe chlebki, ale pewnie o tym wiesz 🙂 Piekłam podobny ale z więksża ilością siemienia ;D
Patyska
Wygląda super, tak zdrowo i mniamuśnie 🙂
Panna Malwinna
Domowy najlepszy 🙂 Pięknie Ci wyszedł.
mojamalakuchnia.wordpress.com
ale musiał być pyszny taki chlebek 😉