Dieta śródziemnomorska

Zanim zaczniesz dalej czytać pamiętaj:

  1. To nie jest żadna dieta cud.
  2. Żaden cudowny sposób, w którym stracimy 10 kg w tydzień.
  3. To dieta na całe życie. Zdrowy sposób odżywiania.

Naukowcy już od jakiegoś czasu obserwowali, że osoby żyjące w basenie morza Śródziemnego żyją dłużej i rzadziej chorują. Czy to jednak ma związek z miejscem w jakim mieszkają? I tak i nie. Zaczęto badać styl życia mieszkańców tego regionu i stwierdzono, że na ich jakość życia ogromny wpływ ma dieta. Menu „południowców” ,jak zwykło się na te narody mówić, jest po prostu mądrze skomponowane.

Dieta śródziemnomorska składa się z ryb i owoców morza, warzyw, ziół, owoców i pełnoziarnistych wypieków. Obfituje w błonnik, który jest bardzo ważny w diecie każdego z nas oraz w zdrowe kwasy tłuszczowe ( np. oliwa z oliwek). Grecy, czy Włosi jedzą sporo warzyw strączkowych, nasiona i suszone owoce i… zapijają je czerwonym winem! Tak moi kochani. Picie niewielkich ilości czerwonego wina jest zdrowe, gdyż pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu. Ale mówimy tu o lampce wina, nie butli 😉

Stosując dietę śródziemnomorską unikamy tłustych wędlin, mięs, białego pieczywa i pustych kalorii w postaci słodyczy. Białko i tłuszcze z mięsa zostały zastąpione jajkami, warzywami strączkowymi, oliwą z oliwek, nasionami i orzechami.

Z pewnością nie zadziała ta dieta na kogoś kto chce schudnąć JUŻ/ TERAZ/ ZARAZ/ JAK NAJWIĘCEJ!! To sposób zdrowego odżywiania, który będzie powoli procentował w postaci lepszego samopoczucia, poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, a spadek wagi ( powolny) będzie efektem ubocznym. Nastawmy się na powolny spadek wagi, maksymalnie 3-4 kg miesięcznie.

Przykładowe menu:

 

Śniadanie:

pełnoziarnista bułka z nasionami z pastą z fasoli i pomidorem, plaster wędzonego łososia, jogurt z kiełkami i nasionami zbóż

II Śniadanie:

filiżanka sałatki owocowej

Obiad:

Zupa krem z zielonego groszku

razowy makaron z sosem pomidorowym z czosnkiem i ziołami, ryba z rusztu, sałata z winegretem

Podwieczorek:

koktajl: maślanka/kefir zmiksowany z ulubionymi owocami

Kolacja:

cukinia faszerowana kuskusem, fetą i pomidorami

 

Pamiętajmy:

  1. w ciągu dnia pijemy jak najwięcej wody/ herbatek ziołowych/ owocowych
  2. unikamy niezdrowych przekąsek, jeżeli mamy na coś ochotę zjedzmy suszone owoce, kilka orzechów lub zwykłe jabłko
  3. staramy się aby posiłki były syte, ale od stołu odchodzimy z lekkim uczuciem niedosytu.

 

Takie piękne kwiaty ostatnio podarował mi mój Kochany 🙂