kapustapiec (4)

Przyznam się Wam do czegoś. Nie lubię jakoś specjalni zimy. Ta tegoroczna nawet mi odpowiada. Brak mrozu i śniegu jest dla mnie zbawieniem. Jest tylko jedna jasna strona zimy jaką udaje mi się odnaleźć – kiszonki! Warto jeść bo są nie tylko smaczne i zdrowe, ale co ważne dla wszystkich na diecie są niskokaloryczne.

Kapusta kiszona jest częstym gościem w moim domu, choć nie zawsze poddaję ją jakiejś obróbce, najczęściej wyjadam ją jeszcze w drodze do domu. Dzisiaj przygotowałam kapustę z pieczarkami. Czemu teraz po świętach? Bo ile człowiek może w święta zjeść. Trzeba trochę sobie podzielić na dłuższy czas. Wcześniej nie robiłam takiej kapusty, ale oglądając bloga Panny Malwinny postanowiłam ją przetestować.  Kapusta kiszona i pieczarki, to zdecydowanie coś dla mnie. Osobiście nie przepadam za grzybami leśnymi, więc pieczarki są dla mnie idealne.

kapustapiec

Kapusta z pieczarkami

Blogowe inspiracje #1

Inspiracja

Składniki

1 kg kapusty kiszonej

0,5 kg pieczarek

1 duża cebula

50 g masła

2-3 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

sól i pieprz

 

Lubię kwaśną kapustę dlatego jej nie odciskam, kroję ją tylko i gotuję z sokiem, wodą liściem laurowym i zielem angielskim. Płynu nie może być więcej niż kapusty. Przez pierwsze 30 minut gotuję pod przykryciem, później przez mniej więcej następne 30 minut gotuję już z odkrytym garnkiem – chcę aby jak najwięcej wody odparowało. Jeżeli kapusta jest już miękka, a płynu nadal jest sporo, odlewam go.

Na dużej patelni rozpuszczam masło. Wrzucam na nie poszatkowaną drobno cebulę i chwilę smażę. Kiedy zacznie się rumienić dodaję oczyszczone i pokrojone w półplasterki pieczarki. Solę lekko i smażę kilka minut. Kiedy woda z grzybów odparuje a pieczarki zaczną się lekko złocić  dodaję na patelnię ugotowaną kapustę. Całość doprawiam, mieszam ( teraz już tylko pieprzem) i trzymam ok 5 minut na małym ogniu. Najlepiej smakuje na drugi dzień odgrzana na łyżeczce masła. Wiem wiem, tłuszcz i cholesterol, ale czasem można sobie te diety odpuścić 🙂

Ta kapusta będzie częstym gościem na moim stole, choć i tak najbardziej ulubioną pozostanie kapusta z grochem i grzybami.

Smacznego!

kapustapiec (5)