szpbiale8

Pogoda za oknem szara, bura i ponura, dlatego postanowiłam skorzystać z wciąż trwającego sezonu na szparagi. Dziś postawiłam na białe szparagi w klasycznym towarzystwie czyli z sosem holenderskim. Sos ten przygotowywany jest na bazie masła i żółtek. Nazwałabym go majonezem z masłem zamiast oleju, ale to tylko moje zdanie. Osobiście swój wzbogaciłam o odrobinę musztardy, ale to tylko moja opinia i wy wcale tak nie musicie robić. Sos holenderski doskonale komponuje się ze szparagami, czy innymi gotowanymi warzywami, z jajkami i z grzankami. Ale każdy musi sam go przetestować.

szpbiale3

Białe szparagi z sosem holenderskim

500 g białych szparagów

50 g masła( trzeba je sklarować)

2 żółtka

sok z 1/4 cytryny

łyżeczka musztardy ( to tylko moja wariacja)

sól, biały pieprz

 

Szparagi myjemy. Odcinamy zdrewniałe końcówki i obieramy obieraczką do warzyw, pozostawiając nieobrane główki. Swoje szparagi gotowałam ok 12 minut na parze.

Żółtka z sokiem z cytryny, solą i pieprzem ubijam aż powstanie biała piana ( utworzy się na wierzchu biały kożuszek), powoli wlewam sklarowane masło ( bardzo wąskim strumieniem) cały czas ubijając aż sos uzyska konsystencję majonezu. Na końcu wkręcam odrobinę musztardy, ale tak jak wspominałam wam wcześniej to tylko moja opinia.

Z podanej porcji sosu starczy spokojnie na 2-3 takie porcje szparagów.

Koniecznie spróbujcie też białych szaragów po polsku.

Smacznego!

szpbiale6

(Visited 992 times, 1 visits today)