DSCF4721

Lubicie rabarbar? Kiedyś go nie znosiłam. Uważałam że jest kwaśny i nadaje się tylko do walki z uporczywą obstrukcją. Jednak dzięki kochanej mamie odkryłam jego urok, to ona upiekła wspaniały placek z rabarbarem i od tego momentu co roku katuję rodzinę wypiekami z rabarbarem. Kiedy w sobotę znalazłam pęczek, a raczej pokaźny pęk rabarbaru od razu wiedziałam co z niego powstanie: kompot! No ale trochę zostawiłam i postanowiłam poeksperymentować i zrobić racuchy z użyciem rabarbaru. Wyszły super. Wszak wiadomo, że muszą być grube i puchate, czyli drożdżowe, z grubą warstwą cukru pudru. W sam raz na lunch do pracy.

DSCF4720

Drożdżowe racuchy z rabarbarem

Kuchnia z dzieckiem #15

Składniki

1 i 2/3 szklanki mąki typu 650

1 szklanka mleka

2 duże jaja

2 łyżki cukru

szczypta soli

10 g drożdży

1/4 szklanki oleju

2 gałązki rabarbaru

 

Na początku myjemy rabarbar i kroimy w kostkę. Wrzucamy do miski i zasypujemy 1 i 1/2 łyżki cukru( to wprost idealna czynność dla dziecka. Młody jak zaczarowany mieszał rabarbar z cukrem, a gdy zauważył pierwsze krople soku aż piszczał z radości).

W małej miseczce rozrabiam drożdże z połową łyżki cukru, aż staną się płynne. Dodaję jajka i mieszam wszystko energicznie trzepaczką. Dodaję po łyżce mąki ze szczyptą soli. Wąskim strumieniem wlewam mleko i olej. Cały czas energicznie mieszam ciasto. Ma mieć gładką konsystencję, dość gęstą. Na koniec dodaję rabarbar mieszam szpatułką i odstawiam naczynie z ciastem na 30 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie nagrzewam patelnię i smażę racuchy już bez dodawania tłuszczu.

Posypuję je obficie cukrem pudrem, a w tle słychać salwy radości Młodego „śnieg!śnieg!!”, po czym mała lepka rączka wyrywa mi sitko z cukrem pudrem i sama zaczyna trząść się nad talerzem. Widok i emocje niezapomniane i bezcenne!

Jeżeli lubicie puchate racuszki, a jesteście otwarci na wytrawne smaki to zróbcie sobie drożdżowe racuchy z roszponką.

Smacznego!

DSCF4719