Z czym kojarzy mi się czerwiec i początek lata? CZEREŚNIE!!! U rodziców stoi pokaźna czereśnia, niestety to już prawie prehistoria. Ta odmiana jest już nieuprawiana praktycznie. A drzewo nasze ma na oko 40 lat!!!

Niestety z roku na rok ma coraz mniej owoców i liści.

Wczoraj dostałam od kuzynki pyszne czereśnie z jej ogrodu. Małe, soczyste i piekielnie słodkie. Długo się nie zastanawiałam. Złapałam za drylownicę i do dzieła!

Kruche ciastka z serem i czereśniami

Składniki:

ok 500g czereśni

op. cukru waniliowego

kostka masła

opakowanie tłustego twarogu

2 szklanki mąki

żółtko

szczypta soli

płaska łyżeczka proszku do pieczenia

1/4 szklanki cukru

orzechy do dekoracji

 

Tłuczkiem do ziemniaków ( tym do robienia puree) rozgniatam ser z masłem. Dodaję mąkę, cukier, proszek do pieczenia i żółtko jaja ( jeżeli jest bardzo małe to 2)

Zagniatam całość na gładką masę i wkładam do lodówki.

 

Wydrylowane czereśnie wrzucam do rondelka, dodaje ok 50ml wody i op. cukru waniliowego. Gotuję do zmięknięcia owoców. Odcedzam owoce i studzę je na płaskim talerzu(POZOSTAW SOK Z CZEREŚNI).

w tym czasie z dzielę ciasto na części i rozwałkowuję ( nie za cienko) i wykrawam kwadraty. Na każdy kwadrat układam czereśnie i zamykam kieszonkę w kształcie trójkąta.

Piec w piekarniku do uzyskania przez nie złotego koloru.

 

SOS:

z czereśni pozostało nam sporo soku. Stawiamy go na ogień i dorzucamy cukier puder. Gotujemy do zgęstnienia. Smarujemy tym jeszcze ciepłe trójkąty i posypujemy ulubionymi orzechami.

 

Smacznego!

 

June is the season for CHERRIES!

Shortbread cookies with cream cheese and cherries

Ingredients:

500g of cherries

vanilla sugar ( one package)

butter (200g)

fat cottage cheese (250g maximum)

2 cups flour (cup=250ml)

yolk

pinch of salt

flat teaspoon baking powder

1/4 cup sugar

nuts for decoration
Smash cheese and butter. Add flour, sugar, baking powder and egg yolk (if it is a very small add 2)

Knead the whole into a smooth mass and put in the fridge.

Throw stoned cherries into a saucepan, add about 50ml of water and one package of vanilla sugar. Cook until cherries are soft. Drain off the fruits and cool them on a flat plate LEAVE THE CHERRIES” JUICE.

Cut dough into pieces and roll (not too thin) and cut into squares. Put cherries on each square and cose it forming a triangle.

Bake in the oven to get their golden color.

SAUCE:

Boil the cherries’ juice with powdered sugar. Cook until mixture thickens. Cover with the sauce warm triangles and sprinkle with your favorite nuts.

Enjoy!