DSCF4302

Obserwuję ostatnio, że domowy wypiek chleba czy bułek jest mocno na czasie. I myślę, że to bardzo dobry trend. Domowe wyroby, nawet jeśli dalekie od ideały, zawsze dają wiele radości w trakcie przyrządzania, a potem konsumpcji. Scalają całe rodziny w kuchni i dają możliwość wspólnego spędzania czasu z dala od telewizji i komputerów. Ostatnio razem z Młodym przygotowałam bułeczki pszenno-owsiane. Jeżeli ktoś spyta mnie czemu owsiane to już odpowiadam, na prośbę Asi przygotowuję większy wpis na temat mąki różnego rodzaju, dlatego też testuję różne rodzaje mąki, aby szczerze od siebie móc pewne rzeczy napisać.

Dziś przepis na bułeczki.

DSCF4303

Bułeczki pszenno owsiane

[ przepis z opakowania mąki Owsianej]

500 g mąki pszennej typ 650

200 g mąki owsianej

1/3 szklanki płatków owsianych

1 łyżka miodu ( dałam brązowy cukier)

2 szklanki mleka

60 g drożdży ( dałam 50 g)

pół łyżeczki soli

 

 

Drożdże rozetrzeć z cukrem w miseczce. Dodać letnie mleko i powoli wsypywać przesianą mąkę, cały czas mieszając ( ja mieszam dużym widelcem).  Po wsypaniu całej mąki zaczynami całość wyrabiać ręcznie.  Zostawiamy na 30 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po tym czasie wyrabiamy jeszcze raz i formujemy bułeczki, na tym etapie pomagał mi Młody 🙂 Ponownie odstawiamy przykryte bułeczki do wyrośnięcia na 30 minut. Piekarnik nagrzać do 220°C. Każdą bułeczkę posmarować jakiem rozkłóconym z mlekiem i posypać płatkami owsianymi. Piec ok 20 minut, aż zrobią się złociste.

Szczerze, świeże są oszałamiające, jednak na drugi dzień jak większość tego typu wypieków nieco tracą na uroku. Jednak warto choć raz przetestować owsiane wypieki, tak samo jak pełnoziarnistych bułeczek drożdżowych.

Smacznego!