chleb2

Niedawno zamieściłam na blogu kilka przepisów na chleby. Tak rozpiekłam się na dobre! Domowe pieczywo, nawet jeżeli odrobię smakowo odbiega od oczekiwań ma wiele zalet. Po pierwsze mój ukochany aromat! Nic tak nie „perfumuje naszych wnętrz jak właśnie domowe pieczywo. Poza tym to niesamowita frajda móc coś tak podstawowego stworzyć samemu! Dzisiejszy chleb jest z przewagą jasnej mąki, ale za to ze sporą ilością nasion siemienia lnianego. Jest to w zasadzie tylko lekka modyfikacja przepisu chleb razowy na drożdżach.

chleb1Chleb z mąki mieszanej na drożdżach z dodatkiem siemienia lnianego

500 g mąki pszennej ( typ 650)

250 g  mąki pszennej razowej

1,5 łyżki soli

20 g drożdży

40 g masła

350 ml ciepłej wody

1/3 szklanki siemienia lnianego

łyżka cukru

 

Drożdże jak zawsze rozcieram z cukrem aż do uzyskania płynnej konsystencji. W dużej misce mieszam mąkę z siemieniem i solą. Do środka wlewam drożdże i na wierzch wrzucam bardzo miękkie masło. Całość mieszam widelcem wlewając powoli wodę aż powstanie z ciasta „kulka”. Kiedy wszystkie składniki skupią się już w jedną masę zaczynam wyrabiać ręcznie przez jakieś 10 minut. Po tym czasie ciasto jest już elastyczne i odchodzi ładnie od brzegów miski. Przykrywam je lnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 30-45 minut ( najczęściej na grzejnik). Po tym czasie przekładam do długiej keksówki wygładzam mokrą ręką, znowu przykrywam lnianą ścierką i odstawiam na kolejne 30-45 minut.

Wstawiam do pieca nagrzanego do 230°C na 15 minut i po tym czasie zmniejszam temperaturę do 190°. Piekę go jeszcze przez ok 20 minut. Studzić na kratce, lub jeżeli nie macie to przynajmniej wyjmijcie z foremki i przekręcajcie co 10 ? 15 minut, aby wilgoć się pod nim nie zbierała. Możecie też użyć kratki z piekarnika.

Smacznego !

Chleb