razowy1

 

 

Dziś kolejny wpis z cyklu blogowe inspiracje. Ponownie postawiłam na Filozofię Smaku i przepis Malwinny na Prosty chleb razowy. Zrobiłam go po swojemu lekko i na 2 sposoby. Niestety zdjęcia doczekała tylko jedna wersja, dlatego ona otrzymała dziś zaszczytne miejsce w tym wpisie. Chleb przygotowałam z mąki pszennej jasnej i razowej z dodatkiem siemienia lnianego i płatków owsianych. Jest prosty w przygotowaniu, nadaje się na kanapki ( nawet na wynos) i smakował nawet dzieciowi, co nie zawsze się zdarza.

razowy3

 

Chleb razowy na drożdżach

Blogowe inspiracje #2

Oryginalny przepis

350 g mąki pszennej ( typ 650)

400 g  mąki pszennej razowej

1,5 łyżki soli

20 g drożdży

40 g masła

400 ml ciepłej wody

2 łyżki siemienia lnianego

3-4 łyżek płatków owsianych

łyżka cukru

 

Drożdże roztarłam z cukrem na płyn , w dużej misce przygotowałam mąkę z siemieniem,  płatkami i solą. Do środka wlałam drożdże i na wierzch wrzuciłam bardzo miękkie masło. Całość mieszam początkowo widelcem i wlewam powoli wodę. Kiedy wleję całą wodę zaczynam wyrabiać ręcznie. Kiedy ciasto jest już elastyczne i odchodzi ładnie od brzegów miski przykrywam je lnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 30-45 minut ( najczęściej na grzejnik). Po tym czasie przekładam do długiej keksówki wygładzam mokrą ręką, znowu przykrywam lnianą ścierką i odstawiam na kolejne 30-45 minut.

Wstawiam do pieca nagrzanego do 230°C na 15 minut i po tym czasie zmniejszam temperaturę do 190°. Piekę go jeszcze przez ok 20 minut. Studzić na kratce, lub jeżeli nie macie to przynajmniej wyjmijcie z foremki i przekręcajcie co 10 – 15 minut, aby wilgoć się pod nim nie zbierała.

Ta wersja jest oczywiście bardziej praco i czasochłonna niż szybki chleb na jogurcie i sodzie ale jest wart oczekiwania.

Smacznego!

razowy4